Bezpieczny makijaż w ciąży – jakich kosmetyków używać?

Zapewne każda kobieta w ciąży, która spodziewa się dziecka, zastanawia się, czy może się malować. Odpowiedź na to pytanie brzmi zdecydowanie tak! Ale, czy na pewno kosmetyki do twarzy, których używały do tej pory nie zaszkodzą im i ich dzieciom? Nie powinny, jednak na wszelki wypadek warto jest zmienić kosmetyki do twarzy na te bezpieczniejsze. Z racji tego w tym artykule przedstawię kilka propozycji kosmetyków, które każda kobieta w ciąży powinna mieć w swojej kosmetyczce.

jak się malować w ciąży

Źródło: pixabay.com

Zacznijmy od kremu do twarzy, który używa każda kobieta codziennie, bez względu na swój wiek, swoje upodobania i to czy obecnie spodziewa się dziecka, czy nie. Otóż prawdą jest, że w trakcie trwania ciąży skóra twarzy jest bardziej przesuszona i podatna na przebarwienia. Dlatego zasługuje na szczególne traktowanie. W myśl tej zasady kobiety w ciąży powinny używać kremu do twarzy z wysokim filtrem, który zapobiegnie przebarwieniem słonecznym. Ponadto w czasie ciąży warto jest również sięgnąć po krem do skóry wrażliwej, mimo, iż do tej pory nie było takiej potrzeby. Jest tak, gdyż skóra jest w tym czasie bardziej wrażliwa na wszelkie kosmetyki, dlatego codziennie używany preparat musi być łagodny.

Absolutnie w czasie ciąży nie wolno używać kremów przeciwzmarszczkowych. Dlaczego? Dlatego, że z pozoru mają one niekiedy niepozorny skład, a ich używanie może powodować wady płodu. A retinol, który zawarty jest w kremie może powodować zmiany pigmentacyjne na naszej twarzy. Zakazane są także w ciąży kremy z dodatkiem witaminy „A” i „C” oraz z kwasami „AHA”. Natomiast jeśli chodzi o puder, pomadkę, tusz do rzęs, czy cień do powiek to jeżeli używaliśmy tych kosmetyków do tej pory, to nie ma żadnej potrzeby, abyśmy w czasie ciąży zaprzestali ich używać. Najlepiej, jakby były to sprawdzone produkty, które służą nam już od dłuższego czasu.

makijaż ślubny

Źródło: pixabay.com

Lepiej nie eksperymentujmy w ciąży z nowymi kosmetykami, ponieważ mogą pojawić się reakcje alergiczne. Dlatego też jeżeli nie mamy sprawdzonych kosmetyków do makijażu, albo używamy ich od czasu do czasu, to wybierzmy, te hipoalergiczne. Powinniśmy tak uczynić, gdyż ciąża dla każdej kobiety to czas, kiedy nasz organizm jest bardziej wrażliwy na wszelkiego rodzaju nowości kosmetyczne.

Każda kobieta, nie tylko ta w ciąży powinna wiedzieć, że dla naszej cery bardzo ważny jest demakijaż. Czemu? Z tego też względu wieczorem musimy bardzo starannie oczyścić skórę twarzy, szczególnie z oczu, z wszelkich drobinek. Jest tak, iż nawet niewielka pozostałość po kosmetykach może wywołać u nas reakcję alergiczną. Błyszczyk do ust może również okazać się niebezpieczny w trakcie trwania ciąży, ponieważ ten kosmetyk bardzo często ma zawarty alergizujący składnik, a także bardzo niebezpieczny dla płodu: retinol i silikon.