Co daje laser na twarz?

Co daje laser na twarz? Otóż może wiele, zabiegiem laserowym można odmłodzić i wygładzić skórę, usunąć przebarwienia i owłosienie, pozamykać naczynka. Zobacz jak to działa!

Czy wszystkie lasery są jednakowe?

Zwyczajowo laserem laserowym nazywamy wszystkie urządzenia emitujące światło. Tak jednak nie jest. Laser (ten prawdziwy) wysyła bardzo mocne światło o skupionej, równoległej wiązce (można nim przecinać nawet kości). Długość fal zależy od rodzaju urządzenia, ale w jednym laserze jest tylko jedna długość. Niektóre są lepiej wychwytywane przez melaninę (barwnik w skórze, włosach i tęczówkach oczu), inne przez hemoglobinę (barwnik krwi), a jeszcze inne przez wodę (dzięki temu odparowywane są warstwy skóry). Dlatego zabiegi z użyciem lasera rozwiązują tylko jeden problem.

Stąd też ogromna popularność urządzenia IPL (z języka angielskiego Intense Pulse Light), czyli intensywnego pulsującego źródła światła, które również nazywamy laserem, choć nim nie jest. Od niego różni się tym, że emituje jednocześnie światło o różnej długości fali we wszystkich kierunkach. Dzięki temu możliwe jest usunięcie kilku problemów podczas jednego zabiegu, np. naczynek i przebarwień, ale IPL jest mniej skuteczny niż laser.

Lekarz jednak może wybrać tylko jedną długość fal, zakładając na głowicę specjalny filtr.

co daje laser na twarz

Rodzaje zabiegów laserowych

Najpopularniejszym zabiegiem z użyciem lasera jest depilacja. Zabieg poleca się szczególnie osobom, u których po tradycyjnych metodach pojawiają się podrażnienia. Lekarz używa najczęściej lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Melanina, odbierając energię, zostaje zniszczona, a wraz z nią cały meszek.

Co daje laser na twarz?

Bardzo popularnym zabiegiem z użyciem IPL jest foto odmładzanie. Zabieg zaczyna się od nałożenia na twarz chłodnego żelu, a później wiązek. Foto odmładzanie trwa 30 – 40 minut. Zostawia niewielki obrzęk i rumień, a skóra jest mocno wysuszona (trzeba ją nawilżać). Aby odzyskała młody wygląd, powinno się wykonać kilka zabiegów w odstępach czterotygodniowych.

Laserów i IPL używają dziś i lekarze i kosmetyczki. W gabinetach kosmetycznych powinny jednak znajdować się urządzenia nisko energetyczne. Ponieważ nie zawsze tak jest, bezpieczniej zdecydować się na zabieg w gabinecie lekarskim (medycyny estetycznej). Można to zrobić np. podczas wizyty w spa lub w solarium.

Przeciwwskazania do zabiegów laserowych

Takie zabiegi nie są dla każdego. Zrezygnuj z zabiegów laserem i IPL, gdy jesteś w ciąży, stosujesz leki uwrażliwiające na światło, zawierające sterydy lub zmniejszające krzepliwość krwi, jesteś mocno opalona, chorujesz na serce, cierpisz na zaburzenia krzepnięcia, masz na skórze bliznowce.

laser na twarz

źródło: pixabay.com

Przed zabiegiem laserowym

Miesiąc wcześniej przed zabiegiem chroń skórę przed słońcem. Na 2 – 3 tygodnie odstaw zioła (zwłaszcza dziurawiec i nagietek). Dobę przed nie pij alkoholu. Natomiast po zabiegu, nie używaj mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu. Nie wycieraj miejsc po zabiegu gąbką lub ręcznikiem. Chroń skórę przed słońcem.