Laserowe usuwanie blizn – co warto o tym wiedzieć?

W dobie XXI wieku laserowe usuwanie blizn z roku na rok wciąż zyskuje na popularności. Dlaczego tak jest? Może dlatego, że dzięki laserowi możemy pozbyć się wszelkich blizn. Czym w ogóle jest laser, na jakie rodzaje blizn może zadziałać i kto może, a kto nie może go stosować? Na te pytania postaram się pokrótce odpowiedzieć w tym artykule.

Źródło: pixabay.com

Tak więc laser to nic innego, jak urządzenie które wytwarza i wzmacnia wiązkę promieniowania elektromagnetycznego, najczęściej światła. Otóż owe promieniowanie posiada znacznie większe natężenie niż konwencjonalne źródła światła. Ta technologia laserowej redukcji blizn to nowoczesne i nieinwazyjne rozwiązanie najnowszej generacji. Wykorzystuje się w niej laser frakcyjny, który pozwala na zredukowanie każdej blizny przy bardzo minimalnym bólu i ryzyku powikłań. Zatem jakich rodzaju blizn możemy pozbyć się za pomocą lasera?
BLIZNY POTRĄDZIKOWE
Blizny potrądzikowe są też zwane bliznami zanikowymi i są problemem nie tylko nastolatków. Niestety w 80 % jest to kłopot dziedziczny. Mimo pielęgnacji naszej cery i wielu różnych kosmetyków to coraz częściej z trądzikiem borykają się też osoby dorosłe. Takie blizny potrądzikowe dość często powstają także u osób, które go nie leczyły bądź próbowały pozbyć się go w niekosmetyczny sposób, np., poprzez zdrapywanie. Rozległość tych blizn spowodowana jest stopniem zaawansowania trądziku oraz z szybkością, z jaką goją się nasze rany. Zatem taka redukcja blizn polega na likwidacji zagłębienia i wyrównaniu kolorytu. W zależności od głębokości i wielkości takich blizn, należy wykonać serię około 5 – 6 zabiegów w odstępach 1 – 2 miesiące, po czym zostawić skórę do regeneracji na czas pół roku.

Źródło: pixabay.com

BLIZNY POURAZOWE
Takie blizny pourazowe, powstają po ranach powypadkowych, oparzeniach lub rozległych skaleczeniach. Otóż przebyte urazy, których wynikiem jest ślad na naszej skórze, bardzo często powoduje również nerwobóle i blizny przerostowe. Na samym początku blizny pourazowe są zazwyczaj twarde i bardzo wyraźnie uwydatnione ponad powierzchnią skóry. Natomiast bezpośrednio po urazie są szersze i bolesne, możliwe jest też wystąpienie swądu. Ten rodzaj blizn może wykazywać skłonności do wysuszania, a także pękania. Ich leczenie laserem frakcyjnym polega na spłyceniu i uelastycznieniu tkanek otaczających. Taki laser usuwa nawet 30 % tkanki łącznej, tworzącej bliznę, po czym w organizmie zaczyna się proces regeneracyjny włókien kolagenowych. W wyniku tego wytworzona zostaje tkanka, która zastępuje bliznę i upodabnia się do zdrowej skóry.
BLIZNY POOPERACYJNE
Blizny pooperacyjne, tak samo, jak blizny pourazowe, mogą przybrać inne kształty i wielkość. Dlatego też bardzo duże znaczenie w ich przypadku ma wiek. Jest tak, gdyż im blizna jest starsza, tym trudniej jest ją usunąć. W początkowym okresie takie zrosty pooperacyjne mogą być miękkie i nie wystawać ponad powierzchnię skóry, co skutkuje mniejszą widocznością blizn. Niestety zazwyczaj już po kilku tygodniach zaczynają się poszerzać i unosić. Na skórze pojawia się też stwardnienie, które dopiero po kilku miesiącach zaczyna mięknąć, a rana przestaje boleć. Natomiast w większej liczbie przypadków blizna, nawet cienka, ma inny odcień niż skóra zdrowa. Przybiera kolor siny albo czerwony, którego intensywność nie maleje nawet po kilku latach.
Na zakończenie tego artykułu powiem jeszcze, jak szybko można zobaczyć efekty i kto może, a kto nie może wykonać zabieg usunięcia blizn laserem. Zatem na skórze, która poddana została zabiegowi laserowego usuwania blizn efekt niemalże widoczny jest od razu. Jest tak, gdyż zaraz po tym zabiegu nasza skóra jest delikatniejsza i wrażliwsza.
Kiedy nie można wykonać takiego zabiegu?
– w okresie ciąży i karmienia piersią
– przy świeżej opaleniźnie
– przy niektórych chorobach przewlekłych (np. choroby autoimmunologiczne, łuszczyca, fotodermatozy, cukrzyca)
– niektórych alergiach
– infekcjach, np. czynna opryszczka
– tendencji do keloidów
– przy zaburzeniach krzepnięcia
– podczas przyjmowania antykoagulantów
– podczas choroby nowotworowej
– przy leczeniu izotretynoiną (zabieg laserowy można wykonać po upływie 6 miesięcy od zakończenia leczenia).