Mycie twarzy pod prysznicem – dlaczego nie?

Wiele z nas myje twarz pod prysznicem i nie widzimy w tym nic złego. Choć wiele osób tak robi, to, czy jest to dobre dla naszej cery?

Gorący prysznic – to najgorsza rzecz dla naszej twarzy

Szczególnie wieczorem większość z nas bierze gorące prysznice. Nie jest to zapewne wrzątek, ale zapewne woda jest dużo cieplejsza niż ta, którą mylibyśmy twarz w umywalce. Twarz najlepiej myć w letniej wodzie. Wysokie temperatury mogą przyczyniać się do rozszerzenia i pękania naczyń krwionośnych.

prysznic mycie twarzy

źródło: pixabay.com

Gorąca woda w naturalny sposób pozbawia skórę niezbędnej bariery ochronnej, dzięki której zachowujemy integralność skóry. Możemy przez to doprowadzić do powstania trądziku różowatowego, podrażnień i zaczerwienień.

Długość prysznica – ma znaczenie

Prysznice mają trwać kilka minut – to odróżnia je od wanny. W praktyce niestety prysznice trwają dłużej niż zalecane 5-10 minut. Powoduje to, że narażamy twarz na bezpośrednie działanie strumieni wody. Im więcej czasu spędzamy pod prysznicem, tym bardziej narażamy naszą skórę na przesuszenie. Dodatkowo kierowanie strumienia wody bezpośrednio na twarz powoduje takie same efekty jak mocne ruchy w dół podczas smarowania skóry kremem.

twarz mycie pod prysznicem

źródło: pixabay.com

Zasady mycia twarzy pod prysznicem

Osoby, które nie wyobrażają sobie skończyć z myciem twarzy pod prysznicem, powinny stosować się do tych zasad:

  • Zmniejszenie temperatury wody
  • Nie kierować strumienia wody bezpośrednio na twarz
  • Zmniejszyć czas spędzony w kąpieli