Olej z ogórecznika – właściwości i zastosowanie
Olej z ogórecznika znajduje zastosowanie we współczesnej medycynie, a także kosmetyce. Ogórecznik posiada wiele substancji odżywczych, dlatego też jego działanie jest wszechstronne. Zobaczcie jakie zastosowanie i właściwości ma olej z ogórecznika.
W oleju z ogórecznika znajdziemy m.in.:
- Flawonoidy
- Śluzy
- Garbniki
- Żywice
- Kwasy organiczne
Sole mineralne:
- Krzemu
- Potas
- Magnezu
- Żelaza
- Cynku
a także duże ilości karotenu i witaminy C.
Wspomaga walkę z pękającymi naczynkami
Kwas gamma-linolenowy oraz flawonoidy znajdujące się w ogóreczniku w bardzo dużej ilości pomocne są w pielęgnacji skóry naczyniowej. Dodatkowo zawartość ogórecznika w kosmetykach do pielęgnacji skóry powala na łagodzenie różnego rodzaju podrażnień, a także w leczeniu stanów zapalnych, a więc można go stosować do walki z trądzikiem.
Pomaga łagodzić kobiece dolegliwości
Składniki, które możemy znaleźć w oleju z ogórecznika takie jak kwasy tłuszcze i magnez, pomagają łagodzić dolegliwości przedmiesiączkowe, a nawet te towarzyszące menopauzie. Wysoki poziom tych substancji ma korzystny wpływ na gospodarkę hormonalną kobiecego organizmu. Dlatego też stosowanie oleju z ogórecznika pozwoli na zniwelowanie drażliwości, a także wahań nastroju, łagodzenie bóli miesiączkowy, czy też zmniejszenia bóli piersi i uderzeń gorąca.
Działanie wzmacniające
Kwas gamma-linolenowy i kwasy z grupy omega mają duży wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego. Wysoki poziom tych składników chroni przed schorzeniami płuc, oskrzeli, gardła, oczu, czy nawet alergią i astmą.
Świeży ogórecznik
Nie tylko warto stosować olej z ogórecznika. Świeży ogórecznik jest bardzo aromatyczny i smaczny. Zapachem przypomina świeże ogórki, natomiast w smaku jest lekko kwaskowy i działa orzeźwiająco. Wiele osób listki świeżego ogórecznika dodaje do zup, omletów, a nawet sałatek. Fanom szpinaku spodoba się fakt, że można go przygotować w taki sam sposób.