Pędzle do makijażu – jak wybrać?

Zapewne każda płeć piękna doskonale wie, że oprócz dobrych kosmetyków przydadzą się też dobre pędzel do makijażu. Dlatego jeżeli rozważamy zakup naszego pierwszego pędzla bądź chcemy wymienić zużyty pędzel na nowy to powinniście przeczytać poniższy artykuł. Czy, aby na pewno wiemy wszystko na temat pędzli? Jakie są rodzaje pędzli do makijażu. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? I jak należy dbać o pędzle do makijażu? 

Otóż wybór pędzli do makijażu zarówno w perfumeriach, jak i w sklepach internetowych jest naprawdę ogromny. Jest tak, gdyż producenci oferują pędzle syntetyczne, z włosia naturalnego lub mieszane. Takie pędzle można kupić pojedynczo bądź w zestawie. Ja zdecydowanie polecam zakup indywidualnych pędzli, dzięki temu będziemy pewne, iż kupujemy to, czego najbardziej potrzebujemy. I tak oto wyróżniamy kilka rodzai pędzli do makijażu, na różne części twarzy. Jakie?

Rodzaje pędzli do makijażu

Pędzle do pudru sypkiego

Zazwyczaj większość kobiet używa gąbeczki, która dołączona jest do pudru sypkiego. Nie jest to oczywiście niewybaczalny błąd, ale jeśli chcemy zrobić szybki makijaż i uzyskać lepsze wykończenie to powinniśmy gąbeczkę do pudru sypkiego zstąpić pędzlem. Taki pędzel powinien być gęsty i miękki, a włosie nie może wypadać. Pędzle do makijażu są zwykle rozłożyste i płaskie. Przy jego zakupie powinniśmy zwrócić też uwagę na rączkę pędzla, która powinna być wygodna i absolutnie nie powinna ślizgać się Nam w dłoniach. Wybierzmy włos naturalny, będzie delikatniejszy dla Naszej skóry.

jak wybrać pędzle do makijażu

Źródło: pixabay.com

Pędzle do podkładu

Podkład na twarz najczęściej nakładamy palcami. Powoli mamy tego dosyć! Dlatego też rozważmy zakup pędzla do podkładu ze sztucznego włosia. Taki pędzel powinien być płaski, niewielki i naprawdę dobrej jakości.

Pędzle do różu

Absolutnie niech Nam nie przyjdzie na myśl używanie pędzla do pudru jako pędzla do różu! Dlaczego? Dlatego, że pędzel do różu powinien być znacznie mniejszy, ścięty ukośnie lub lekko zaokrąglony. Unikajmy pędzli o równo przyciętych włosiach. Postawmy na naturalne włosie, dzięki niemu nałożymy róż precyzyjnie i nie podrażnimy skóry policzków.

Pędzle do cieni do powiek

Aby wykonać perfekcyjny makijaż oczu potrzebne Nam będą dwa rodzaje pędzli. Szerszy do nakładania cieni i węższy do konturowania. Polecane są te naturalne, np. z włosia kozy, sobola, czy taż kucyka. Jeżeli często używamy cieni o różnych barwach, to warto jest zainwestować w dwa komplety takich pędzli. Jeden zestaw wykorzystamy do cieni jasnych, a drugi do ciemnych.

Pędzelek do blendowania

W wyborze pędzla do blendowania panuje lekka dowolność. Pędzel do rozcierania cieni może być bardziej zbity lub także miękki i gładki. Same zdecydujmy, jaki będzie Nam najbardziej odpowiadał.

Pędzelek do szminki

Pewnie niektóre z nas zadają sobie pytanie: po co Nam pędzel do ust? Przecież możemy nakładać pomadkę bezpośrednio na usta. Teoretycznie może tak być! Ale na pewno kiedyś widziałyśmy profesjonalną makijażystkę w akcji. Czy one używają pędzelka? Tak! Taki pędzelek ma same zalety. Jakie? Oszczędza zużycie pomadki, przedłuża trwałość makijażu ust, będzie też idealny, kiedy będziemy chciały połączyć dwa odcienie szminki. W trakcie zakupu pędzla do szminki upewnijmy się, że jest cienki i sztywny, Syntetyczne bądź mieszane sprawdzą się najlepiej, gdyż są znacznie trwalsze.

pędzelek do ust

Źródło: pixabay.com

Pędzle do brwi

Wyraziste brwi są zawsze w modzie! By je podkreślić będzie Nam potrzebny niewielki, skośnie przycięty, dość sztywny pędzel. Jeśli chcemy wyglądać bardziej naturalnie, zrezygnujmy z kredki do brwi na rzecz cienia i pędzelka. Takie brwi nie będą przerysowane, a nadmiar cienia możemy zawsze usunąć pędzelkiem. Dobry pędzelek do brwi może być naturalny lub mieszany.

Jak należy dbać o takie pędzle do makijażu?

Przechowywanie

Takie nieodpowiednie warunki mogą źle wpłynąć na stan wizualny pędzli oraz ich higienę. Dlatego absolutnie nie powinny być umieszczone w łazience. W takich warunkach narażone są na parę wodną i wilgoć. A to z kolei sprzyja osadzaniu się bakterii i kurzu na włosiu, ale również uszkodzeniom. Elementy pędzli, takie jak: trzonek i suwka połączone ze sobą za pomocą kleju. Gdy w otoczeniu panuje wilgotne powietrze w pędzelki mogą chłonąć wilgoć i się rozkleić. Najlepszym rozwiązaniem będzie przechowywanie ich np., w plastykowym pudełku. Dostępne są również specjalne tuby, które bez żadnego problemu można szczelnie zamknąć. Postępujemy tak, po to, aby uniknąć szkodliwych czynników zewnętrznych. Jeśli jednak codzienny makijaż wykonywany jest w łazience, to takie pędzle do makijażu warto schować w szufladzie lub szafce. Nie będą wtedy narażone bezpośrednio na wilgoć.

pędzle do makijażu

Źródło: pixabay.com

Mycie pędzli

Jest to jedna z najważniejszych czynności w pielęgnacji pędzli, która powinna być wykonywana regularnie. W zależności od produktów, do których są używane, odpowiednio często należy je myć. Te pędzle do makijażu, które służą do nakładania podkładu, eyelinera, czy też innych kosmetyków o płynnej konsystencji myjemy po każdym użyciu. Jest tak, iż ze względu na lepką konsystencję kosmetyków, włosie zacznie bardziej chłonie zarazki i bakterie. Natomiast jeżeli chodzi o produkty sypkie, takie jak: puder, czy cienie, nie jest obowiązkowe ich codzienne czyszczenie. Można się oczywiście na to zdecydować, ale uważa się, że optymalne ich mycie może być, co drugi dzień. Do mycia pędzli możemy wykorzystać specjalnie przeznaczone to tego płyny. Zwykle jest to zwykłe mydło lub szampon codziennego użytku. Na rynku dostępne są różnego rodzaju gadżety, które ułatwiają mycie pędzli, jak np., silikonowe rękawiczki, które przez odpowiednią powierzchnię pomagają w dokładnym i szybkim pozbyciu się zanieczyszczeń.

Suszenie pędzli

Pędzle po umyciu należy, ustawić w odpowiedniej pozycji, jest to bardzo ważne. Absolutnie nie dopuszczalne jest ułożenie do góry włosiem. Dlaczego? Dlatego, że może to spowodować, iż woda która  dostanie się do łączenia trzonka ze suwką i pędzelek mogą się rozkleić. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie do wyschnięcia włosem w dół. W takiej pozycji woda nie dostanie się w niepożądane miejsca. Bardzo ważne jest również, by nie suszyć pędzli suszarką lub kłaść na gorący kaloryfer. Najlepiej pozostawić je w temperaturze pokojowej.

Kształt włosia

Otóż po umyciu mokre włosie może się odkształcić. Co w takiej sytuacji robić, by nie straciło swojego pierwotnego wyglądu? Nie jest wskazane wyduszanie wody z całych sił. Można lekko uformować kształt włosia i przede wszystkim nie zostawiać go zduszonego do wyschnięcia. Na rynku dostępne mamy również specjalne osłonki. Które pomogą w utrzymaniu odpowiedniej formy. Po myciu możemy też nałożyć siateczkę na włosie, co spowoduje, że nie stracą one oryginalnej postaci.