Na co zwrócić uwagę wybierając pigmenty do makijażu permanentnego?

Oprócz maszynki do makijażu bardzo ważnym elementem są pigmenty do makijażu permanentnego. Jest kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając barwniki. Na co więc zwrócić uwagę wybierając pigmenty do makijażu permanentnego?

skład pigmentu

źródło: pixabay.com

2 podstawowe rzeczy na jakie trzeba zwrócić uwagę wybierając pigment do makijażu permanentnego

Pierwszą rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę jest skład pigmentu. Skład barwnika powinien być dokładnie rozpisany (nie decydujmy się na chińskie pigmenty, w których skład napisany jest po chińsku i nie wiemy czego, tak naprawdę używamy). W składnie pigmentu nie mogą znajdować się rtęć, ołów, kadmu i chrom oraz czerwień koszenilowa, oraz tatrazyna, ponieważ mogą prowadzić do wielu powikłań. Skład powinien być przebadany dermatologicznie oraz potwierdzony kartami charakterystyk.

Drugą rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, jest ich rodzaj, czy są one organiczne, czy nieorganiczne. Pigmenty organiczne bardziej wpływają wpływom czynników wewnętrznych i są mało stabilne. Zastosowanie tego rodzaju może powodować, że po zabiegu kolor zmieni się drastyczne kreska, która miała być czarna, staje się niebieska. W tych barwnikach mogą zostać zastosowane tlenki żelaza w trzecim stopniu utlenienia, które to nie dość, że mogą spowodować zmianę kolor, gdy zaczną rozchodzić się po ciele, mogą doprowadzić do wielu powikłań i chorób.

Co więc cechuje dobry pigment?

Barwnik powinien dobrze osadzać się w skórze i utrzymać się w niej. Żeby tak się stało, wielkość cząsteczek pigmentu powinna być w zakresie od 6 do 15 mikronów. Cząsteczki większe od 15 mikronów mogą zostać na zawsze w naszej tkance, z kolei te mniejsze od 6 mikronów mogą spowodować, że pigment zacznie się rozlewać.

wypłukiwanie pigmentu

źródło: pixabay.com

Co powoduje wypłukiwanie pigmentu?

Pigment wprowadzany jest pod naskórek, w tej warstwie znajdują się sploty oraz naczynia krwionośne, dlatego podczas wykonywania zabiegu odczuwam dyskomfort i ból Wraz z przemieszczaniem się komórek wgłąb skóry obumierają one, przez co złuszcza się powierzchnia naskórka, przez to barwnik może lekko zmyć się lub wyblaknąć.

Pamiętajcie najważniejszy przy wyborze pigmentu jest skład. To od niego zalezy jak długo utrzyma się pigment oraz czy taki makijaż będzie dla was bezpieczny.