Tanie domki drewniane

0
80

Tanie domki drewniane

 

Osoby, których czeka budowa domu, muszą podjąć szereg ważnych decyzji, które określą, jaki będzie ich nowy dom jednorodzinny. Wybrać muszą nie tylko projekty domów pod względem powierzchni, stylu czy liczby pomieszczeń, ale również zdecydować, jaka technologia budowy domu jest dla nich najlepsza.

Dzisiejsze domy jednorodzinne można budować z wielu materiałów budowlanych. Chociaż nadal najbardziej popularne są domy murowane to jednak z cegłami ceramicznymi dzisiaj konkurują lekkie i energooszczędne bloczki komórkowe czy silikaty. Dużą popularnością cieszą się ostatnio projekty domów drewnianych z bali czy też projekty domów szkieletowych, których ?kręgosłup? stanowi szkielet drewniany.

Domki drewniane choć budowane są od wieków, dziś przeżywają swój renesans. Wpływ na to ma technologia budowy domów w szkielecie drewnianych, która jest szalenie popularna na zachodzie, w USA czy Kanadzie. Takie domki często posiadają strop drewniany. Jeżeli wydaje nam się, że domy z drewna nie są przeznaczone na nasz klimat, weźmy pod uwagę, że najwięcej buduje się ich w Skandynawii, gdzie zimy są zdecydowanie mroźniejsze i dłuższe niż w Polsce.
domy drewniane Tanie domki drewniane

Tanie domki drewniane

Domy drewniane mają wiele zalet, o których przekonują nas firmy budowlane zajmujące się ich budową. Choć łatwo nas będzie do nich przekonać, musimy zdawać sobie sprawę, że najważniejsza będzie tu właśnie ekipa budowlana, która nasze domki z drewna będzie stawiać. Jest to niezwykle istotne z tego względu, że domy szkieletowe buduje najczęściej jeden wykonawca, dlatego musimy dobrze poszukać, porównać oferty i co najważniejsze ? zrealizowane domy, by wybrać odpowiedniego fachowca.

Często głównym kryterium, jakim kierują się ludzie kupujący projekty domów, są koszty budowy. W przypadku budowy domu drewnianego istnieje wiele czynników, które sprawiają, że budowa domu może być tańsza niż w przypadku domów murowanych. Po pierwsze materiał budowlany, jakim jest drewno, jest lekki, dlatego szkielet drewniany nie wymaga tak szerokich fundamentów, jaki mają domy z cegły. Do budowy fundamentów wystarczą najczęściej lekkie bloczki komórkowe.

Przygotowane w fabryce ściany zewnętrzne włącznie z instalacjami transportowane są na plac budowy i tam montowane. Jest to spowodowane właśnie lekkością konstrukcji, co dodatkowo obniża koszt przewozu. Nie ma również konieczności składowania i zabezpieczania miejsca przeznaczonego na materiały budowlane.

To, że projekty domów drewnianych są montowane z gotowych elementów wpływa również na szybkość budowy domu. Jeżeli sen z powiek spędza nam myśl o wielomiesięcznej budowie, wśród tryskającego na wszystkie strony cementu, idealnym rozwiązaniem jest właśnie budowa domu drewnianego, która może się zakończyć nawet po trzech miesiącach! Montaż gotowych domów nie wymaga przerw technologicznych, bowiem budowa domu, poza fundamentami, odbywa się na sucho.

Warto pamiętać również, że budownictwo drewniane charakteryzuje się prostą rozbudową czy przebudową. Najlepsze jest to rozwiązanie dla osób planujących domy wielopokoleniowe. Na początku mogą oni wybudować piękny drewniany dom parterowy, by po latach rozbudować go o poddasze użytkowe, na których zamieszkają ich dorosłe już dzieci.

Nowoczesne domy charakteryzują się przede wszystkim wysokimi parametrami energooszczędności. Domy z drewna są naturalnie ciepłe, a dodatkową izolację ścian stanowi wełna mineralna. Ponadto drewno akumuluje ciepło, sprawiając, że w lecie wnętrza są przyjemnie chłodne, a zimą ściany ?oddają? ciepło i dogrzewają dom od środka.

Domy drewniane mają niesamowity mikroklimat wnętrz, są zdrowe i bezpieczne dla mieszkańców. Nie ma bardziej naturalnego surowca niż drewno. Nie bez znaczenia dla inwestorów jest również ich niewątpliwa uroda. Projekty domów z bali najczęściej pozostawia się z naturalną (odpowiednio zabezpieczoną) elewacją, szkielet drewniany można wykończyć na wiele sposobów. Najpopularniejsze są tynki elewacyjne oraz elewacje domów z sidingu, można jednak zastosować również naturalne okładziny drewniane na elewacji, które zachowają piękno drewnianego domku.

Musimy pamiętać, że drewno na budowę domu musi spełniać szereg wymogów. Najlepiej jest kupować materiały budowlane z profesjonalnego tartaku, który sprzedaje drewno już odpowiednio pocięte, zaimpregnowane i zabezpieczone. Zakup materiałów budowlanych możemy zlecić również bezpośrednio firmie budowlanej, mając do niej bezgraniczne (choć poparte szczegółową umową) zaufanie.