A co z tymczasowym budynkiem? Czy garaże mogą za takie zostać uznane?
Definicja tymczasowych budynków przedstawia je jako obiekty nie związane na trwale z gruntem. Jeżeli chcemy postawić na przykład wolno stojący garaż blaszany, to wiadomo, że nie ma on zazwyczaj fundamentów.
Pamiętajmy jednak, że zgłoszenie budowy tymczasowych obiektów budowlanych wymaga od inwestora określenia w zgłoszeniu terminu, kiedy zostaną one przeniesione w inne miejsce albo zupełnie usunięte z działki.
Termin, który zostanie określony, nie może być jednak dłuższy niż 120 dni. Jeżeli więc nie planujemy postawić garażu na 4 miesiące, potraktowanie garażu jako tymczasowego obiektu również nie może być możliwe.
Widzimy więc, że jeśli projekty domów nie mają garażu w bryle budynku, to osobne pozwolenie na budowę musimy uzyskać, jeśli planowana jest budowa garażu wolno stojącego. Nie ma przy tym znaczenia czy będzie to prosty garaż blaszany czy niewielki domek drewniany czy pokaźny garaż murowany na dwa stanowiska i z dodatkowym miejscem na warsztat.
Pamiętajmy, że budowanie każdego obiektu bez stosownych zgód, może zostać uznane jako samowola budowlana. Warto wiedzieć, że legalizacja samowoli budowlanej jest długotrwała i kosztowna, a koszt nie jest często współmierny do wielkości budynku, który stawiamy niezgodnie z prawem.